In je eentje red je de wereld misschien niet, maar samen kunnen we wel een begin maken. Samen staan we sterk voor alle dieren en proberen wij de wereld een stukje mooier te maken. Voor alle dieren, onze medemens en onze planeet. Maak kennis met het team van bestuursleden, medewerkers en vrijwilligers.

Bestuur

De vereniging wordt geleid door het bestuur. Zij zijn eindverantwoordelijk voor alles wat binnen de vereniging gebeurt. Het bestuur focust op visie en strategie.

Danielle Vol-van der Holst, in een park in haar woonplaats Dordrecht. Zij is voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Veganisme.
Danielle Vol-van der Holst
Voorzitter

“Once you know, you can’t unknow.”
– Anoniem

Mijn naam is Danielle, eigenaar van Rebel Rebel, vegan muziekcafé-restaurant in Dordrecht. De keuze voor het veganisme was een heel bewuste keuze van mijn man en mij. Nadat wij de eyeopener ‘Cowspiracy’ hadden gezien, in 2015, wisten wij dat we veganist waren.

Ondertussen ben ik 51 jaar, moeder van 3 jongens, een tweeling van 25 en de jongste van 15. Ik heb 20 jaar ervaring opgedaan in het Montessori-onderwijs. Daarna besloot ik tot een carrièreswitch naar zelfstandig ondernemer en begon met vegetarische catering. Dat groeide uit tot vegan lunchroom Daantje food & drinks. Daarnaast hielp ik de lokale werkgroep van Partij voor de Dieren (PvdD) in Dordrecht groeien in aantal leden en naar meer voet aan de grond in Dordrecht. Dat resulteerde in deelname aan de gemeenteraad in 2022, waarbij ik raadslid PvdD werd. Dat was een geweldige en leerzame uitdaging, waar ik weer wat van mijn activisme kwijt kon.

Begin 2022 stopten we met Daantje food & drinks. We startten op een nieuwe plek in Dordrecht met een groter vegan concept: Rebel Rebel, vegan muziekcafé-restaurant. Een plek met een sterke missie en lage drempel om mensen kennis te laten maken met veganisme. Halverwege 2023 heb ik afscheid genomen van de raad en me volledig op Rebel Rebel gefocust.

Het activisme blijft borrelen. Uiteindelijk wil ik gewoon (…) de wereld redden en mensen laten inzien dat dat begint met de keuzes die je dagelijks maakt. Daartoe grijp ik graag uitdagingen aan die op mijn pad komen, mits ik daarmee verschil kan maken. Zo host ik nu om de 6 weken een lokale live radio-uitzending met thema’s die ik zelf mag kiezen. Mijn eerste thema was “Gewoon zijn wie je bent” over de lhbtiq+ beweging, en dan met name over transgender zijn. Maatschappijkritisch en vooral met het doel om meer naar elkaar te luisteren en echt oprecht respect uitdragen. De NVV vertegenwoordigt mijn missie om de wereld te verbeteren. De NVV is een organisatie met duidelijke doelen en een visie, waar geen speld tussen te krijgen is. Uiteindelijk moeten we linksom of rechtsom naar een plantaardiger wereld, waarbinnen dierenrechten een prominente plek krijgen. Wat mij betreft gaat iedereen daarin mee. Daarom wil ik graag (flink) wat van mijn tijd besteden aan het uitdragen van de vegan missie van de NVV.

Voor dier, mens en natuur.

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2027.

Foppe de Haan is penningmeester in het bestuur van de NVV. Ook is hij als vrijwilliger actief in de teams ICT en Webdevelopment.
Foppe de Haan
Penningmeester

“Veganisme beperkend? Onzin! Wat beperkend is, is de overtuiging dat het wenselijk is om anderen kwaad te doen. Dat is ware slavernij. Dit onder ogen zien is bevrijdend.”
– Gary L. Francione

Na een jeugd in een polder vol “vee”dieren, dacht ik tot 2014 eigenlijk nooit over diergebruik na — het was normaal, en (dacht ik) nodig. Maar toen ik er (via mijn vrouw) achterkwam dat dit helemaal niet zo was, kon ik niet naar mezelf toe rechtvaardigen daarmee door te gaan.

Omdat we allebei erg verbaasd en bedroefd waren dat we hier zo laat achterkwamen, wilden we onze omgeving ook helpen begrijpen dat je kunt leven zonder dieren onnodig te gebruiken en doden (want wie wil dat nou echt?). En omdat dit de nodige weerstand opleverde, zijn we onszelf gaan inlezen, in de hoop daar beter mee om te leren gaan.

In het verlengde daarvan wil ik mij als bestuurslid o.a. gaan inzetten om er met zijn allen beter in te worden ons veganisme uit te dragen, op een manier die tegelijk informeert en activeert.

Tip voor beginnende veganisten: realiseer je dat velen dit als confronterend ervaren, in een wereld waarin diergebruik de norm is, maar dat vreemde of emotionele reacties eigenlijk nooit kwaad bedoeld zijn (zelfs als ze zo worden verwoord) — het is eigenlijk altijd een vraag om uitleg. Hou voor ogen waar je het voor doet, en gebruik het internet voor steun en advies.

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2027.

Erwin Teunissen
Erwin Teunissen
Algemeen bestuurslid
“It’s not easy being green.”
– Kermit

Het duurde 47 jaar voordat ik geen dierlijke producten meer gebruikte… 12 jaar verder zie ik dat ik dit natuurlijk veel eerder had moeten doen, maar ik zag het leed niet, net als vele andere mensen. Mijn reis naar veganisme begon tijdens een sollicitatieprocedure bij de oudste leefgemeenschap in Nederland. Een voorwaarde om daar te komen wonen was dat je vegetarisch at.

Ik werd me daarna steeds meer bewust van de impact die mijn keuzes hadden op de dieren, de natuur en de planeet. Maar toen iemand vroeg waarom ik geen veganist werd, zei ik dat ik dat wel heel extreem vond. Maar uiteindelijk is het alleen maar extreem lief om veganist te zijn. Ik ben nog steeds heel blij dat ik deze stap eindelijk heb gemaakt.

Ik wil de NVV verder helpen groeien en bloeien en het veganisme normaler maken, zodat ook anderen deze stap gaan maken: samen voor een wereld waarin we radicaal aardig zijn, naar alle dieren, zowel de menselijke als de niet-menselijke.

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2027.

Portretfoto Rolf Pronk
Rolf Pronk
Algemeen bestuurslid

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated.”
– Mahatma Gandhi

De vegan reis begon voor mij zo’n acht jaar geleden na het zien van de welbekende
documentaire
Cowspiracy. Voor het zien van de docu at ik nog dierlijke producten. Daarna
kon ik dat niet meer verantwoorden aan mijzelf, de dieren, en de aarde. Zodra de aftiteling
begon werd ik veganist. Daar heb ik sindsdien geen seconde spijt van gehad.

Ik zet mij graag in om plantaardig eten het nieuwe normaal te maken. Daarom ben ik als
Green Office projectleider verantwoordelijk voor de eiwittransitie (overstap van dierlijk naar
plantaardig) bij de Open Universiteit. Juist daarom vind ik het nu zo mooi dat ik de kans heb
om het veganisme in Nederland te laten groeien. Ik wil mij daar dan ook graag vol energie
voor inzetten bij de NVV.

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2028.

Portretfoto Fedde Peutz
Fedde Peutz
Algemeen bestuurslid

“Our task must be to free ourselves by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty.”
– Albert Einstein

Ik ben op aandringen van wat vrienden in 2017 een zomer gaan proberen hoe ik mij zou voelen als ik volledig plantaardig zou gaan eten. Dat beviel super goed. Ik voelde mij beter dan ooit tevoren, dus ben ik plantaardig blijven eten.

Mijn kinderen hadden er behoorlijk moeite mee, omdat ik niet meer kookte wat ik vroeger altijd voor ze maakte. Intussen zijn we acht jaar verder en merk ik dat ze meer en meer respect lijken te krijgen voor mijn “nieuwe” levensstijl. Na een paar maanden kreeg ik verkering met een leuke vrouw die ook (net) plantaardig was gaan eten. Die match maakte het heel gemakkelijk om samen verder te gaan. We zijn intussen drie jaar getrouwd. Meer en meer raakte ik ervan overtuigd dat niet alleen voeding voor mij belangrijk was, maar dat het respect voor de integriteit van dieren de overhand kreeg. En het besef dat we met ons eten enorme invloed hebben op milieuverontreiniging, biodiversiteit en klimaatverandering. Wol en leer werden toen ook uit mijn aankopen geschrapt, ik werd veganist.

Ik ben van politieke partij gewisseld en ben intussen betrokken bij de Statenfractie voor Zeeland. Ik woon in Zeeland in een huis met een forse groentetuin die wordt verzorgd door mijn vrouw, bekend als Suzan Plantaardig. Ik werk als bedrijfsjurist en ik geef pilatestraining en acrobatiekles.

Het is niet altijd makkelijk: ik ging altijd graag naar Frankrijk, maar dat is nu zo goed als onmogelijk. Duitsland is dan een veel beter vakantieland. Nederland moet ook een beter land voor veganisten worden. Ik wil mij sterk maken voor plantaardig eten in ziekenhuizen als de standaard, andere opties
alleen bij uitzondering (en tegen bijbetaling). Daarvoor moet er nog heel veel veranderen, maar ik wil het in ieder geval geprobeerd hebben.

Kom vooral in onze tuin in Zeeland langs, en doe ook eens acrobatiek met mij!

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2028.

Portretfoto van Ruth Kuipers.
Ruth Kuipers
Algemeen bestuurslid

“Laat ons respect ontwikkelen voor alle levende wezens. Laten we proberen geweld en onverdraagzaamheid te vervangen door begrip en mededogen. En liefde.”
– Dr. Jane Goodall

Als groot dierenliefhebber (tot spinnen aan toe) en een vegetarische opvoeding, ben ik me altijd al bewust van geweest wat het inhoudt om vlees te eten. Lang heb ik als vegetariër gedacht dat ik goed bezig was, tot ik de film Cowspiracy zag. Opeens werd mij duidelijk wat de impact van een vegetarische levenswijze was voor de dieren en kon ik niet meer om het dierenleed heen. In 2016 ben ik volledig overstag gegaan naar veganisme.

Sinds 2016 is mijn streven dat alles wat ik eet, gebruik en koop, veganistisch is. Hoewel ik in het begin sceptisch was over de mogelijkheden van “verantwoord” voedsel, merkte ik al snel dat de veganistische levensstijl mijn eetpatroon aanzienlijk gevarieerder maakt, mede doordat ik nog bewuster eet. Samen met mijn man sta ik dan ook regelmatig in de keuken; we proberen nieuwe vegan combinaties uit of bedenken zelf iets. Daarnaast ben ik een groot voorstander van de donut-economie (een economisch model van Kate Raworth dat streeft naar een balans tussen menselijke basisbehoeften en de draagkracht van de aarde).

Mijn gezin bestaat uit mijn man (veganist), een zoon en schoondochter (beiden vegetariërs), een dochter (ook veganist) en op dit moment onze lieve hond Joyce. In mijn vrije tijd leef ik me vaak uit met diverse creatieve materialen, zoals klei en stoffen (quilten), om er iets moois van te maken.

Door me in te zetten voor het bestuur denk ik een waardevolle bijdrage te kunnen leveren voor het milieu, natuur en voor mij heel belangrijk: opkomen voor de dieren. Waarbij we mensen bewust maken dat het tijd is dat we het roer moeten omgooien naar een betere samenleving, die opkomt voor onze natuur, het welzijn van dieren en stoppen met de misstanden en dierenleed, zoals in de vee-industrie.

De termijn van dit bestuurslid loopt tot voorjaar 2029.

Medewerkers

Het medewerkersteam bestaat uit vijf medewerkers (3 fte). Drie van hen zijn programmamanagers die leiding geven aan de programma’s gerelateerd aan hun werkveld. De andere twee zijn stafmedewerkers die taken uitvoeren binnen een gespecialiseerd werkveld.

Profielfoto van Tara Zijlstra die speelt op een gitaar
Tara Zijlstra
Programmamanager
Events & Community

Tara is verantwoordelijk voor het programma Events & Community.

”Vrijheid is niet het recht om leed aan te richten, vrijheid is de ruimte hebben om leed te voorkomen.”
– Anoniem

Sinds een jaar of 5 leef ik volledig veganistisch in alles wat ik eet, gebruik en koop. Naast alle leuke ontdekkingen en positieve ontwikkelingen, blijft het vaak ook flink doordringen dat ik veganistisch leef vanwege verdrietige redenen. Vandaar dat ik mij veel heb verdiept in hoe ik mijzelf en andere veganisten flink kan sterken. Ik ben blij dat ik voor de NVV mijn kwaliteiten in kan zetten en daardoor voel ik dat ik bijdraag aan een betere wereld, voor onze mede-dieren en voor onszelf.

Anne Koreman
Anne Koreman
Programmamanager
Sales & Marketing

Anne is verantwoordelijk voor de programma’s Promotie, Vegan Friendly en Vegan Wiki en voor advertentieverkopen.

“Om rechtvaardig te zijn tegenover anderen, moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf.”
– Jean-Jacques Rousseau
In de jaren 90 was ik de enige vegetariër op mijn basisschool, en daarmee dus ‘raar’. Van jongs af aan moest ik mezelf verantwoorden tegenover klasgenootjes en volwassenen. Waarom ik geen broodje ham wilde, gewoon even proeven? Van mijn ouders leerde ik dat vlees gewoon een dood dier was en ik kon nooit begrijpen waarom iemand dat zou willen eten. Nog steeds vind ik het bizar dat we in een wereld leven waarin we ons moeten verdedigen als we geen levende wezens willen kwetsen, in plaats van andersom.
Toch heeft het tot mijn 26e geduurd tot ik eerlijk tegen mezelf kon zijn over zuivel, want dat at ik wel veel. Niet dat ik daarvoor nooit gehoord had over de problematische industrie die erachter schuilt. We zijn als mensen gewoon iets te goed in onszelf voor de gek houden. Het was voor mij niet één film, of boek, of moment, het bewustzijn druppelde langzaam binnen.
Zelfs de grootste vleesfanaat weet het, ergens. Dat voel je, in de defensieve reacties, in de emoties die je als vegan bij anderen oproept (zelfs al zit je alleen maar rustig je groenteburger te eten). Daarom probeer ik elke niet-veganist te benaderen met compassie, want tot het tegendeel bewezen is zijn ze gewoon een nog-niet-veganist, bij wie het bewustzijn nog moet komen. Daarmee heb ik al heel wat mensen in mijn omgeving aan het denken gezet, en dat hoop ik nu bij de NVV op een veel grotere schaal te mogen doen.
Portretfoto van Harmke Berghuis
Harmke Berghuis

Programmamanager
Communicatie

Harmke is verantwoordelijk voor het programma Communicatie.

“Niet om te haten, om lief te hebben besta ik.”
– Antigone (Sophokles)

Mijn weg naar veganisme is geleidelijk gegaan, verspreid over jaren. Ik werd als 12-jarig meisje vegetariër. Dat deed ik nadat ik een spreekbeurt hield over de bio-industrie. Toen wist ik: hier wil ik niet aan bijdragen. Jaren en jaren ben ik ervan overtuigd geweest dat ik goed bezig was. Dat ik écht hielp.

Totdat ik op een gegeven moment besefte dat ik wel degelijk nog steeds bijdroeg aan heel veel dierenleed en schade aan het milieu. Ik begon met kleine stappen. Ik stopte bijvoorbeeld met melk drinken, maar nam nog wel producten waar melk en andere dierlijke producten in verwerkt zaten. En zo ben ik lange tijd bezig geweest met ‘afkicken’. Inmiddels noem ik me een paar jaar veganist. 

Ben ik er trots op dat het zo lang geduurd heeft? Nee, niet bepaald. Natuurlijk had ik deze overstap liever veel eerder gemaakt. En in één keer. Maar ik trapte in allerlei fabeltjes. Juist daarom wil ik helpen om samen met de NVV die fabeltjes de wereld uit te helpen. En het makkelijker te maken om veganist te worden en te blijven. 

René Beemer
René Beemer
Medewerker
Werving & Administratie

René is onder andere verantwoordelijk voor administratie, fondsenwerven en het vegan keurmerk.

“De betekenis van ons leven ligt in het verschil dat we maken in de levens van anderen.”
– Nelson Mandela

Eind 2007 heb ik met tranen in mijn ogen gekeken naar een filmpje op YouTube over het vermoorden van een wasbeertje. Wat mij vooral raakte was de minachting voor het dierlijke leven, het volledig ontbreken van enig mededogen. Ik trok voor mezelf de parallel naar hoe wij omgaan met dieren in de vee-industrie en ben die zelfde dag vegetariër geworden. Het was het begin van een pad dat in de twee jaar erna naar het veganisme leidde.

Omdat ik meer wilde dan alleen mijn eigen levenswijze aanpassen heb ik in 2010 contact gezocht met de Nederlandse Vereniging voor Veganisme, met de vraag of ik ergens bij kon helpen. Sindsdien ben ik er vrijwilliger en vanaf 2012 ook parttime in dienst. Ik zet mij in voor verschillende taken die te maken hebben met werving en administratie, en voor algemene backoffice-taken.

Als tip zou ik willen meegeven dat iedereen een verschil kan maken! Bepaal wat op dit moment voor jou goed voelt, en begin daarmee. Informeer jezelf over de verschillende aspecten van de vegan lifestyle, en zie hoe je verder wilt gaan. En bedenk, vegan worden is een cadeautje voor jezelf én voor de wereld om je heen!

Vrijwilligers

Bij de NVV zijn een groot aantal vrijwilligers actief, die met elkaar samenwerken in teams. Binnen ieder team is er een vrijwillige teamleider die toeziet op de taakuitvoering door de andere vrijwilligers. Wil jij je ook actief inzetten voor het veganisme? Word vrijwilliger.

Adviseur Diversiteit, Inclusie & Gelijkwaardigheid

De NVV is in gesprek met een nieuwe adviseur Diversiteit, Inclusie & Gelijkwaardigheid (DIG), die bestuur en medewerkers gevraagd en ongevraagd advies geeft over alles op het gebied van diversiteit, inclusiviteit en gelijkwaardigheid. Deze DIG-adviseur start binnenkort.

Vertrouwenspersoon

We vinden het ontzettend belangrijk dat iedereen die zich binnen onze vereniging voor veganisme inzet, zich prettig en veilig voelt. Onze vereniging heeft daarom een onafhankelijk vertrouwenspersoon voor al onze medewerkers en vrijwilligers.